loader image
Sinir Sistemini güçlendirin ki negatif durumların içinden zarifçe geçin.

Günaydın Gazetesi’nin Aykut Oğut Röportajı

Öğreti Kitabı Yazdı Ama “Aslında İhtiyaç Yok” Dedi

‘Evrenden torpilim var’ isimli kitabın yazarı Aykut Oğut, gerçekte kişisel gelişim kitaplarına karşı!

Oğut: Bütün güç aslında içimizde! Bu kitapları yazanlar sizden üstün değil! Kalbinizi açın, tüm kitaplar piyasadan kalksın.

Hayatımda ne Secret’a inandım ne de ‘Ferrari’sini Satan Bilge’ye tapındım. Her şey ters yüz olunca öyle bir kitapla tanıştım ki, yaşantım değişmeye başladı. Aslında bu kitap biliniyormuş ve ünlü isimler arasında elden ele geziyormuş da benim haberim yokmuş! Kitabın ismi ‘Evrenden Torpilim Var!’ Yazarı ise Aykut Oğut… Kendisinin hayatı tam bir ibret öyküsü… Zaten bu kitapta da bunu birebir anlatıyor.

Şöyle ki; bir dönem 150 kilo olan Aykut Oğut, yabancı bir ülkeye hiç dil bilmeden giden, sabahları mısır gevreğine bira döküp hayatta kalmaya çalışan, yurtdışında dayak yiyip tek gözünü kaybeden biri… Hemen üzülmeyin! Çünkü o, hayatının yularını ele almayı zamanla öğreniyor ve Los Angeles’taki tüm kötü günler yavaş yavaş değişime uğruyor. Ama bunların yolu; düşünce şeklini değiştirmesinden geçiyor.

Kitap pozitif olmanın önemine değinirken, hayatımızı nasıl değiştirebileceğimize dair yöntemler sunuyor. Şu kadarını söyleyebilirim ki; kitapta yazılanları uygulayınca gerçekten hayatınız değişiyor. Aykut Oğut’la bir araya geldik ve çok merak edilen kitabının hikmetini konuştuk.

* Los Angeles’tan Türkiye’ye nasıl geldiniz?
– 1995 yılında Türkiye’ye eşim Esra sayesinde yeni döndüm. Buradaki workshop’larıma katılan herkes “Sen de bir kitap yaz” diyordu. Kişisel gelişim kitabı yazmayı düşünüyordum ama bu konuda da yazılmış o kadar çok eser vardı ki… “Onların üstüne ben ne katacağım” diye düşündüm. Bir gün öğrencilerimden biri “Bu anlattıklarını aynı üslupla kitaplaştırmalısın” dedi. O gün kararımı verdim ve tamamen Türkler için bir kitap yazdım.

TESADÜFLER YAŞADIM

* Kitabın yazımı ne kadar sürdü?
– 1.5 yıl kadar.

* Sonra Dharma Yayınları ile nasıl bir araya geldiniz?
– Bu, ‘evrene ısmarlama’ yöntemlerinden en güzellerinden biri… Ben kitabı yazmaya başladım ama nasıl olacağını düşünmedim. Güvenilir bir yayınevini nasıl bulacaktım? Bir de ilk kez spritüel bir kitapta s.ç, b.k lafları geçiyordu. Bunları değiştirmek de istemiyordum. Eşim Esra, bir gün Madonna’nın da yoga hocası olan Gurmuk’u Türkiye’ye getirmeye karar verdi. Bu yükün altından tek başına kalkamayacağını anlayınca da, benden yardım istedi. Ben de ona yardım etmeye başladım. O sırada bir çiftle tanıştım. Tanıştığım kişiler Dharma Yayınları’nın sahipleriymiş.

* Kitabın kapak tasarımı Emrah Yücel’e ait, onunla nasıl tanıştınız?
– Emrah benim Los Angeles’tan arkadaşım ve Amerika’daki Türkler arasında konumu itibarıyla benim idolüm olan birisiydi. Onunla konuşup kitabı gönderdim. Hemen tasarımını yaptı.

SİZİ İYİ HİSSETTİREN ŞEY ÖNEMLİ!

*Kitabınız Şubat’ta çıktı ve çok satıyor. Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?
– Bunun nedenini ne ben biliyorum ne de yayınevinin sahibi Namık… Kitabı ilk kez çıkan bir yazar olduğum için önceleri yayınevlerinin ilgisi azdı. Ama kısa sürede büyük ilgi görmeye başladım. Arayıp bulamayanlar Dharma’ya, “Kitap yok satıyor, daha çok dağıtsanıza” demeye başlamış. Şu an tüm kitapçılarda satıştayız.

* Kitapta evrene şükürler var. Peki sizin karşınıza biri çıkıp da ‘Ne evreni, ben Allah’a şükrederim’ derse ne cevap verirsiniz?
– Ben şuna inanıyorum. Sizi ne iyi hissettiriyorsa onu yapın! Allah’a şükretmenin iyi geldiğini düşünüyorsanız öyle yapın. Tek sorum şu: Şükürden sonra kendini nasıl hissediyorsun? Daha iyiyse hiçbir sorun yok! Kimi diyor ki: “Ben Tanrı’ya inanmam, kendime inanırım.” O zaman kendine şükret! Benim amacım zaten kişinin kendi seçimlerinden mutlu olması… Bir gün bir kadın öğrencim gelip “Sabah şükürlerimi yapıyorum ama bu bir soruna yol açıyor. Biz eskiden kocamla sabahları birlikte olurduk. şimdi şükürlerimi yapacağım diye kalktığım için eşim bu durumdan rahatsız olmaya başladı” dedi. Ben de ona “Seni sabahları yataktan ne mutlu kaldırıyorsa onu yap” dedim. Kurallar, formüller yok! Kendini iyi hissetmek var.

* Bu kitabı okuyup, size garip isteklerle gelenler oluyor mu? Sizi büyücü gibi görenler filan…
– İşte ona izin vermiyorum. Eşim Esra ile tanışmamın, evlenmemin gerçekleşmesinde hocam Darell’ın bana çok yardımı oldu. Ben de ona bir gün ‘Sen olmasaydın bu ilişki de olmazdı’ dedim. “Bu cümleyi bir daha söylersen beni göremezsin. Sana sadece yol gösterdim. O günden sonra herkesin kendi kendi rotasını belirlediğine inanırım.

* Dostlarınız sizin felsefenize inanıyor mu?
– Eşim inanıyor ama zaten o da aynı işi yapıyor.

* Peki size inanmayan var mı?
– Tabii ki… Mesela; kuzenim. Hayatından çok memnun. Milyon dolarlık şirketi var ve çok huzurlu… Eve gittiğinde oturup, çocuğuyla oynuyor. Hâl böyle olunca da hayatında düzeltilecek bir şey görmüyor.

HAZİRAN’DA YENİDEN KAMERA KARŞISINDAYIM

* Bir yandan yaşam koçluğu, bir yandan oyunculuk… Peki nasıl vakit buluyorsunuz? Oyunculuk için yeni teklif var mı?
– Var. Şu anda yurt dışında çekilmesi planlanan bir diziye ve Türkiye’de çekilecek bir filme ‘evet’ dedim. ‘Oyunevi’ isimli filmde yer alacağım, yönetmenim de Boğaç Ergüvenç olacak.

* Türkiye’de bir tek ‘Avrupalı’ filminde rol aldınız değil mi?
– Evet. Şimdiye kadar rol almak istemediğim işler geldi. Ama Boğaç’la yapacağımız işe inanıyorum. Onunla yeni bir film için önümüzdeki ay ‘motor’ diyeceğiz.

ÜNLÜLER NE DEDİ?

Cem Davran: “Aykut, başarılı bir aktör olduğu için yaşamını teatral bir duygusallıkla notlamış. Üzerine kendi samimi hikayesini eklemiş ve ortaya tadımlık bir kitap çıkmış. Yaşamdan işkillenenlere, var olma enerjisini önemsemeyenlere tavsiye ederim. Biz kabul etsek de, etmemek de hepimizin evrenle kayda değer bir alışverişi var. Kimilerine göre evren, sadık hizmetkârımız, kimilerine göre büyük patronumuz. Bana göre ise iş ortağımız. Aykut arkadaşım fazlaca edebiyat tuzağına düşmeden ‘teorisini’ de eklemiş azar azar ve kesinlikle evrenden torpili var. Aktör dostuma sonraki kitaplarında kocaman bir hayat diliyorum.”

Faik Ergin: “Bir nefeste okunacak bir kitap… Okuyup bitirdikten sonra gerçekten evrenden torpilli olduğunuzu anlayacaksınız… Aykut’un birebir sizinle konuşuyor gibi anlatımı sizi güzel bir arkadaşlığa davet ediyor…”

Mesut Yar: “Bu kitap sadece yazarı değil, okuyanı da içine alan ilginç bir ortak tanıklığa götürüyor insanı. Öyle ki insan denen maddenin doğru bir zihinle nasıl elmasa dönüştüğünü görebiliyorsunuz…”

Şahnaz Çakıralp: “Aykut Oğut’un yazdığı ‘Evrenden Torpilim Var!’ kitabını okudum ve çok beğendim. Daha önce de Aykut Bey’in bir workshop’ına katılmıştım, hem kitaptan hem de workshop’tan büyük faydalar gördüm. Kitabı okumadan önce, bu kadar büyük bir torpilim olduğunu bilmiyordFacebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Whatsapp'tan Gönder
E-Posta ile Gönder


Ürünler sepetinize eklendi, satın alma işlemini tamamlamak için sepetinize gidebilirsiniz.